Создайте подобный сайт на WordPress.com
Начало работы

Ընթերցում ենք Արատեսում՝ եռօրյա ճամփորդություն․ օգոստոսի 7-9

Վայր՝  Վայոց Ձորի մարզ՝ Արատեսի դպրական կենտրոն
Մեկնում՝ օգոստոսի 7, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի, 08։00
Վերադարձ՝ օգոստոսի 9, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցիմինչ 19:00

Մասնակիցներ՝ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տարատարիք սովորողներ, դասավանդողներ, ծնողական համայնք, այլ դպրոցների սովորողներ

Ճամփորդության պատասխանատուներ՝ Ալինա Մարզումանյան, Սոֆյա Մամյան

Մարզիչ՝ Հասմիկ Սիմոնյան

Վարորդ՝ Սամվել Սերոբյան, հեռ․094-72-87-27, մեքենայի մակնիշը՝ Mercedes Sprinter 60 DA 077, 20 նստատեղ։

Գիշերակացը՝ Տատիկի-պապիկի տանը, Գեղարվեստի տանը

Ուղևորության արժեքը՝ 7000 դրամ սննդի և տրանսպորտի համար

Երթուղու նկարագրություն՝
Մեկնում
Երևան – Արտաշատ – Երասխ — Սևակավան – Զանգակատուն – Գետափ — Եղեգիսի կիրճ – Շատին – Եղեգիս – Հերմոն — Արատես երթուղով 
Վերադարձը
Արատես- Հերմոն-Եղեգիս-Շատին-Վարդենյաց լեռնանցք- Մադինա- Ներքին Գետաշեն — Կոթավանք—Մարտունի-Վաղաշենի բնապահպանական ճամբար- Հայրավանք- Երևան

Եռօրյա ճամբարի նկարագրություն՝

  • բարձունքի հաղթահարում՝ Սմբատաբերդ
  • քայլք Եղեգիսի Զորաց եկեղեցի
  • առավոտյան ժամերգություն Արատեսի վանքում
  • Արատեսյան միջավայրի բարելավման, մաքրման աշխատանքների իրականացում
  • մարզական թիմային խաղեր
  • բակային խաղեր՝ պահմտոցի, աղջիկ փախցնոցի,ֆուտբոլ, դրոշակ փախցնոցի, Ազգային ավանդական-բակային խաղեր
  • երեկոյան քննարկումներ, սեղանի զարգացնող խաղեր՝ հայրենագիտական աշխարհագրական լոտո, ինտելեկտուալ խաղեր
  • ծանոթացում Օրբելյանների քարվանատանը
  • այց Վաղաշենի բնապահպանական ճամբար (լող Սևանում)
  • կանգառ Հայրավանքում

Նպատակը՝ հայրենագիտական-ընթերցողական բաց ճամբար

Խնդիրները՝

  • Գործունեության նախագծում և իրականացում
  • Գործունեության նախապատրաստում և հմտությունների զարգացում
  • Տեղեկությունների փնտրտուք-հավաքում՝ համապատասխան ուսումնասիրման ենթակա վայրերի (տես նախագծում՝ ստորև), դրանք համադրելու, հրապարակելու, գործնականում կիրառելու հմտությունների ձեռքբերում
  • Անհատական և թիմային աշխատանքի կարողությունների զարգացում
  • Շրջակա միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրում, գնահատում, խնամք

Գործողությունների նկարագրություն՝

Սովորողները, ճամփորդությունից տասն օր առաջ,

  • տեղեկություններ են հավաքում տվյալ տարածաշրջանի, ճանապարհի, պատմամաշակութային վայրի, շրջակա միջավայրի մասին
  • քարտեզի միջոցով կազմում են երթուղին
  • այցելվող վայրերի վերաբերյալ հավաքում են նյութեր, կատարում ուսումնասիրություն, հրապարակում անհատական բլոգներում
  • նախապատրաստվում ճամփորդությանը, ներկայացնում տեսանյութ պայուսակի հավաքման ընթացքից
  • եղանակային պայմանների դիտարկում mes.am կայքով

Աշխատանքի ընթացքը՝

  • Արատեսյան միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրություն
  • Պատմամշակութային վայրերի ճանաչում, ուսումնասիրում
  • Բնության ճանաչում, ուսումնասիրում, մաքրություն և խնամք
  • Ընթերցողական նախագծի իրականացում

Ուսումնասիրման ենթակա վայրեր՝

Ճամփորդական ուղեցույց՝

Անհրաժեշտ պարագաներ՝

  • Նախաճաշի համար նախատեսված միրգ-բանջարեղեն, ճաշի բրդուճներ, քաղցրավենիք (բրդուճները պատրաստել չփչացող մթերքներով)
    Ուտում ենք մինչև մեր կացարան հասնելը:
  • Ջուր 1-2լ` անհատական շշով
  • Անհատական ճամփորդական սպասք (մեկանգամյա օգտագործման էկո թղթից ափսեներ, բաժակներ)
  • Թաց և չոր անձեռոցիկներ, ախտահանիչ միջոցներ
  • Հարմար ուսապարկ՝ անհրաժեշտ իրերը մեջը դնելու համար
  • Հագուստ 3 օրվա համար (տաք հագուստ, հարմարավետ կոշիկներ, տաք բաճկոն, գիշերազգեստը՝ երկարաթև, տաք գուլպաներ, արևապաշտպան գլխարկ, տաք գլխարկ, անձրևապաշտպան բաճկոն և այլն )
  • Լողազգեստ
  • Աղբի տոպրակներ, ձեռնոց
  • Լուսանկարչական սարքեր
  • Հարմար ուսապարկ՝ երկու ուսով
    Առաջին օրվա սնունդը և ջուրը, թեյը դնում ենք այս ուսապարկում:
    Փորձեք երկու ուսապարկից ավել չվերցնել
  • Քնապարկ
  • Հիգիենայի պարագաներ՝ ատամի խոզանակ, ատամի մածուկ, սանր, սրբիչ, օճառ,անձեռոցիկ՝ թաց և չոր, արևապաշտպան քսուք, անհատական դեղատուփ
  • Լապտեր
  • Շախմատ, գիրք, ինտելեկտուալ խաղեր, հեռադիտակ, կողմնացույց, գնդակ և այլն

Աշխատակարգ՝ ըստ օրերի

Օր առաջին
Օգոստոսի 7

08:00-ուսումնական ժամերգություն Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում՝ պատասխանատու՝ Մարիամ Մնացականյան

08։15- մեկնում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակից
10։00-ընդմիջում-կանգառ Երասխում
11։00-մեկնում Արտաբույնք
12:00-Սմբատաբերդ քայլարշավի մեկնարկ Արտաբույնք գյուղից
13:30-Սմբատաբերդի բարձունք
15:00-մեկնում Արատես
15:30-ժամանում Արատես
16:00-տեղավորում
17:00- ընդմիջում, ընթրիք

18:00- լող Արատես գետում
19:00-ընթերցում ենք Արատեսում
20:30-խարույկի նախապատրաստական աշխատանքներ
21:00-խարույկ, հեքիաթասացություն, զրույց-քննարկումներ
22:00-քուն

Օր երկրորդ
Օգոստոսի 8
08:00- Վերկաց, անձնական հիգիենա
08:30- Նախավարժանք
09:00- Քայլք Արատեսի վանք, ուսումնական ժամերգություն
10:00- Նախաճաշ
11:00- քայլք դեպի Արատեսի արհեստական ջրամբար
14:30-Ճաշ

15:30-Արատեսյան միջավայրի բարեկարգման աշխատանքներ
Արատեսյան աշխատանքներ
Տնկարանի քաղհանում
17։00-լող

18։00-մարզական թիմային խաղեր
բակային խաղեր՝ պահմտոցի, աղջիկ փախցնոցի,ֆուտբոլ, դրոշակ փախցնոցի, Ազգային ավանդական-բակային խաղեր, սեղանի զարգացնող խաղեր՝ հայրենագիտական աշխարհագրական լոտո, ինտելեկտուալ խաղեր

19:00- ընթերցում ենք Արատեսում
20։00- Ընթրիք
21։00- Զրույցներ խարույկի շուրջ, տպավորությունների ամփոփում
22։00- Քուն

Օր երրորդ
Օգոստոսի 9
08։00- Վերկաց
08։30- Նախավարժանք
09։00- Նախաճաշ
10։00 — Միջավայրի խնամք, սենյակների հարդարում
11։00 — Մեկնում
Կանգառներ ՝

  • Օրբելյանների քարավանատանը
  • Կոթավանք
    14:00 — Մուտք Վաղաշենի բնապահպանական ճամբար
    Սևանի ափի մաքրման աշխատանքներ, լող
    16:30 — Կանգառ Հայրավանքում
    17։00 — Մեկնում Երևան
    19։00- Ժամանում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակ

Ճամփորդության մասնակից  սովորողներ, դասավանդողներ

  1. Հովհաննիսյան Մանան (Հյուսիսային դպրոց 5-րդ դասարան)
  2. Սարգսյան Սյուզանա (Հյուսիսային դպրոց 5-րդ դասարան)
  3. Սարոյան Նարե (Հյուսիսային դպրոց 5-րդ դասարան)
  4. Թումասյան Քրիստինե (Հյուսիսային դպրոց 5-րդ դասարան)
  5. Գասպարյան Նարե (Հյուսիսային դպրոց 5-րդ դասարան)
  6. Գասպարյան Գեղամ (Միջին դպրոց 6-րդ դասարան)
  7. Հարությունյան Արինա (Հ․ Մալինյանի անվան հիմն․ դպրոց 9-րդ դասարան)
  8. Խաչատրյան Միլա (Միջին դպրոց 6-րդ դասարան)
  9. Հակոբյան Միլենա (Միջին դպրոց 7-րդ դասարան)
  10. Հակոբյան Թագուհի (63 դպրոց 8-րդ դասարան)
  11. Մաթևոսյան Արեն (Միջին դպրոց 6-րդ դասարան)
  12. Մաթևոսյան Արփի (Ավագ դպրոց 9-րդ դասարան)
  13. Մաթևոսյան Արուս (ծնող)
  14. Հարությունյան Անգելինա ( 85 դպրոց 6-րդ դասարան)
  15. Սանդոյան Ռաֆայելա (Արևելյան դպրոց 3-րդ դասարան)
  16. Սանդոյան Կարինե (ծնող)
  17. Կարապետյան Նարե (Միջին դպրոց 6-րդ դասարան)
  18. Մկոյան Համլետ (Արևելյան դպրոց 2-րդ դասարան)
  19. Մամյան Սոֆյա (դասավանդող)
  20. Մարզումանյան Ալինա (դասավանդող)
  21. Հասմիկ Սիմոնյան (մարզիչ)

ՃաշացանկDOWNLOAD

Արդյունքում՝

Սովորողների կողմից կստեղծվեն ուսումնական փաթեթներ՝ տեսաշարեր, պատումներ, տեսանյութեր, ռադիոնյութեր, որոնք  կհրապարակվեն բլոգներում, ենթակայքերում։

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: